foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego w Mąchocicach-Scholasterii położona jest w centrum Gór Świętokrzyskich, na obrzeżach Puszczy Jodłowej w bliskości zabudowań okolicznych wsi: Scholasterii Radostowej i Ciekot. W ciekawym architektonicznie trzykondygnacyjnym budynku szkoły ma swoją siedzibę szkoła podstawowa wraz z hala sportową, Szkolne Schronisko Młodzieżowe oraz przedszkole.

S.P. im. Stefana Żeromskiego

w Mąchocicach Scholasterii

czj 1

Cele

Od 1993 roku w Szkole Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Mąchocicach Scholasterii działa zespół folklorystyczny Czerwone Jagody, który stawia sobie za cel pogłębianie zainteresowań ludową sztuką, poezją, muzyką i tańcem..Instruktorzy dbają o kultywowanie tradycji Ziemi Masłowskiej i zachowanie pięknej świętokrzyskiej gwary.

Formy działalności

Cel ten realizowany jest poprzez przygotowywanie różnorodnych programów artystycznych na okolicznościowe uroczystości szkolne i

czj 6

środowiskowe, odtwarzanie ludowych obrzędów i prezentowanie ich szerszej publiczności, m.in. na przeglądach zespołów ludowych oraz na konkursach recytatorskich świętokrzyskiej literatury ludowej. Przez 20 lat działalności zespołu udało się ocalić od zapomnienia wiele zwyczajów i obrzędów.

Pierwsze sukcesy

Prawie od początku działalności zespół zaczął odnosić znaczące sukcesy w Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim Świętokrzyskiej Poezji Ludowej, Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Kolędniczych oraz Międzynarodowych Buskich Spotkaniach z Folklorem.

W 1998 roku Czerwone Jagody zdobyły pierwsze miejsce w województwie za widowisko obrzędowe „Gaik świętokrzyski”. Rok później – wyróżnienie za obrzęd „Sobótki”, a w 2003 roku również wyróżnienie za obrzęd „Dynguściorze”.

Opiekunowie

Od 1993 roku opiekunem zespołu jest nauczycielka języka polskiego Jadwiga Pedrycz.

Od 2000 roku do zespołu dołączyła nowa siła – nauczycielka nauczania zintegrowanego Ewa Staszewska. Zaś od 2006 roku Czerwonym Jagodom akompaniuje nauczyciel muzyki, Daniel Kozłowski.

Opiekunowie zespołu współpracują z instruktorami Wojewódzkiego Domu Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach oraz etnografami Muzeum Wsi Kieleckiej.

Znaczące nagrody i wyróżnienia

czj 5

W 2004 roku za widowisko „Na pastwisku” zaprezentowane na Międzynarodowych Buskich Spotkaniach z Folklorem zespół zdobył nagrodę Grand Prix oraz puchar Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi „za kultywowanie najpiękniejszych tradycji ludowych”.

Inne osiągnięcia

Podczas Dziecięcej Estrady Folkloru zespół prezentował się w różnych kategoriach: w kategorii zespołów śpiewaczych ( III miejsce w 2006 roku, II miejsce w 2008 roku, III miejsce w 20012 roku),w kategorii solistów ( 2011 rok I miejsce Marcin Klimek, 2012 rok III miejsce Kinga Rydzowska), w kategorii zespołów pieśni i tańca (II miejsce w 2008 roku).

 

Herody

               Kolędowanie przez szkołę w Scholasterii jest kultywowane od 1998r. Nie były to od razu spektakularne prezentacje. Odgrzebanie autentycznych form kolędniczych nie było łatwe i zajęło trochę czasu. Scenariusz oczj 2pracowany został na podstawie ustnych przekazów oraz „Herodów” Józefa Bysiaka z Mąchocic. Żywym wzorem, na którym opierali się młodzi wykonawcy był zespół z Ciekot prowadzony przez panią Dorotę Michtę, która udzieliła wielu cennych wskazówek. Ogromne zaangażowanie wykazał ówczesny Dyrektor Szkoły Tomasz Lato, stwarzając warunki, środki i przychylną atmosferę do powstania zespołu kolędniczego, dopingując wszelkim działaniom, organizując konsultacje z instruktorami WDK w Kielcach i etnografami z Muzem Wsi Kieleckiej. I to właśnie dzięki tym osobom już od 2000 r., „Herody” ze Scholasterii zaczęły święcić pierwsze sukcesy w kategorii autentycznych form kolędowania.

            W tymże 2000 roku zespół zajął w wojewódzkim przeglądzie I miejsce i nagrodę specjalną Radia Kielce. A potem już przez kolejnych 11 lat to zwycięskie miejsce należało już nieprzerwczj 3anie do Scholasterii. Chłopcy nie ustąpili pola przez ten okres żadnemu zespołowi w województwie. Reprezentowali tez województwo świętokrzyskie w Małopolskim Przeglądzie Zespołów Kolędniczych „ Pastuszkowe Kolędowanie” w Podegrodziu koło Starego Sącza. Tam również objęli scenę w posiadanie zdobywając kilkakrotnie pierwsze miejsca. Spotkania z zespołami kolędniczymi południowej Polski to były kolejne lekcje historii, folkloru i czerpanie tej wiedzy u „źródła”, gdyż konsultacji udzielali najlepsi eksperci w tej dziedzinie w zakresie nie tylko scenariusza, ale strojów i rekwizytów oraz muzycznej oprawy.

czj 4Przez 13 lat zmieniali się ci, którzy odgrywali role Heroda, Diabła, Śmierci, Ułana, Turka, Marszałków, Żyda i Anioła. Najstarsi z nich są już dzisiaj sami ojcami. Czy to oznacza, że tradycja kolędowania przejdzie na następne pokolenie? Oby tak się stało, bo to jest nasze bogactwo, dziedzictwo, którego nie wolno zaprzepaścić.

April 2024
MTWTFSS
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

2024 Copyright S.P im. Stefana Żeromskiego w Mąchocicach Scholasterii Rights Reserved